About the event

Chrámové varhany v nových souvislostech představí v kostele U Salvátora večer Organic II.

Kostelní varhany jako hudební nástroj pro 21. století se představí v pražském kostele u Salvátora. 11. listopadu zde na akci Organic II vystoupí dva české projekty Katta / Vox Organi a duo Trans Organic, které s tradičním nástrojem pracují v nových a neotřelých souvislostech. Závěr obstará DJ setem hudebnice Emika. Akce bude warm-upem festivalu Spectaculare 2024 a zároveň součástí doprovodného programu Prague Sounds.

Asi žádný hudební nástroj není tak úzce spjatý s nějakým konkrétním kontextem jako chrámové varhany. Představit si jejich mohutný, všeprostupující zvuk bez automatického spojení se sakrálními prostorami nebo náboženskými účely může někomu připadat jako svatokrádež. Nová generace hudebníků ale už k varhanům dokáže přistoupit bez předsudků a zároveň citlivě. Patří mezi ně varhanice a skladatelka Katta s aktuálním projektem Vox Organi nebo duo Trans Organic. Spolu se 11. listopadu představí na večeru Organic II v pražském kostele U Salvátora.

Po studiu na prestižních školách a letech interpretace klasiky se hudebnice Katta rozhodla začít psát pro varhany i vlastní skladby. „Dovolila“ si je v roce 2016 zamíchat mezi Bacha, Messiaena a Pärta na album Veni Sancte Spiritus a ukázalo se, že odvážnému štěstí přeje. Nahrávka ji otevřela nové možnosti hudebního vyjádření. Její první čistě autorské album Katta: Vox Organi vyšlo v květnu 2023 a všechny zvuky na něm pochází z varhan v kostele U Salvátora. Tedy s výjimkou jejího hlasu, který zpívá staré duchovní texty. O desku Vox Organi se postaral německý label Emika Records, za kterým stojí producentka s českými kořeny Emika. Významná hudebnice pohybující se na pomezí klasiky a elektronické hudby nahrávku pokřtí a přidá se ke Kattě v několika skladbách. Na závěr večera pak ještě Emika zahraje djský set.

Večer v kostele zahájí duo Trans Organic, v němž se potkali mezinárodními cenami ověnčená varhanistka Markéta Schley Reindlová a multiinstrumentalista Tomáš Reindl. Spojují tradiční zvuk chrámových varhan s interaktivní elektronikou, indickými bubny tabla a dalšími nástroji. Trans Organic využívá současných možností technologie zpracování zvuku v reálném čase, který umožňuje třeba zachycení, „zmrazení“, či granulaci zvuku varhan a jeho přetvoření do ambientních struktur. Projekt Trans Organic je důkazem toho, že v hudbě časová i kulturní ohraničení ztrácejí svůj smysl.

Organic II navazuje na večer Organic, který se konal v roce 2018 spoluprací festivalů Signal a Struny podzimu. O pět let se vrací díky společnému počinu Spectaculare Festivalu a Prague Sounds. Pro první slouží jako warm-up příštího ročníku, pro druhý jmenovaný naopak jako „dodatek“ k tomu aktuálnímu.